Awards.

Direction: Markus Imhoof
Germany, Switzerland, 2018, 92min.

DocumentaryMovieCinema

Berlinale - 68. Internationale Filmfestspiele Berlin 2018

Special mention - Amnesty International Filmpreis

Direction: Andres Veiel
Germany, 2017, 107min.

DocumentaryMovieCinema

Bavarian Film Awards (Germany), 2018

Best Editing: Stephan Krumbiegel

Filmkunstmesse Leipzig - Gilde Filmpreis 2017

Best Documentary Award of the German Cinema Gilde

German Film Award 2018

Best Documentary

Dok.Munich

Best Soundtrack Documentary

Direction: Florian Schewe
Germany, 2017, 98min.

FictionMovieTV

51. Hofer Filmtage

Special Mention

Lünen Film Festival

Students Film Price 16+

Lünen Film Festival

Lüdia / Best Film (Audience Award)

Milano International Filmfestival

Best Acting Performance Male

Milano International Filmfestival

Best Supporting Performance Male

Milano International Filmfestival

Best Directing

Direction: Anne Zohra Berrached
Germany, 2016, 102min.

FictionMovieCinema

German Film Award (Deutscher Filmpreis), 2017

Silberne Lola „Best movie“

Günter-Rohrbach-Filmprize

Preis der Saarland Medien GmbH, 2017

Studio Hamburg Nachwuchspreis, 2016

Best direction

Ahrenshooper Filmnächte, 2016

Audience Award

Ahrenshooper Filmnächte, 2016

Best movie

Filmfest Emden, 2016

Audience Award AOK

Filmfest Oostende, 2016

Winning film Look! Competition for best visual concept

Filmkunstfest Schwerin, 2016

DEFA Award

Filmkunstfest Schwerin, 2016

Audience Award

Filmkunstfest Schwerin, 2016

Best direction

Filmkunstmesse Leipzig, 2016

Award of the German Cinema Gilde

German Film Festival Buenes Aires Argentinia, 2017

Audience Award

International Film Festival of Santander Columbia 2017

Best direction

Neiße Filmfest, 2017

Best Scenery, funded by the city of Görlitz

Neiße Filmfest, 2017

Winning Movie

Studio Hamburg Nachwuchspreis, 2016

Best movie production

Valletta Filmfestival (Malta), 2017

Best Screenplay

Direction: Corinna Belz
Germany, 2016, 89min.

DocumentaryMovieTV

Adolf Grimme Award 2018

nominated for "Best informational Program"

Bavarian Film Awards (Germany), 2018

Best Editing: Stephan Krumbiegel

NRW Film Award

Best Documentary

Direction: Marta Minorowicz
Germany, Poland, 2016, 85min.

FictionMovieCinema

Cairo International Film Critics Week

Fathy Farag Prize for "best artistic contribution"

Gdynia Film Festival (Poland)

Special mention from VISIONS APART COMPETITION

Saratov Sufferings FF (Russia)

Prize for the best cinematography work

UnderhillFest (Podgoric), 2016

Special mention

Direction: Julia Albrecht
Germany, 2015, 80min.

DocumentaryMovieTV

Adolf Grimme Award 2016

Robert-Geisendörfer Prize 2016

Direction: Lars Kraume
Germany, 2015, 195min.

FictionMovieCinema

68. Festival del Film Locarno 2015

Piazza Grande Audience Award

German Film Award, 2016

Best fiction film : Thomas Kufus

Günter Rohrbach Preis 2015

Best music: Julian Maas, Christoph M. Kaiser

Günter Rohrbach Preis 2015

Best movie (Bester Film)

Bavarian Film Awards, 2016

Best leading actor: Burghart Klaußner

Filmkunstmesse Leipzig 2015 (AG Kino– Gilde e.V.)

German Cinema Guild Prize in the national categorie

German Actor Awards 2016

Best supporting character: Ronald Zehrfeld

German Film Award for Peace 2016

Actor prize: Burghart Klaußner

German Film Award, 2016

Best costume design: Esther Walz

German Film Award, 2016

Best scenery: Cora Pratz

German Film Award, 2016

Best supporting character: Ronald Zehrfeld

German Film Award, 2016

Best direction: Lars Kraume

German Film Award, 2016

Best script : Lars Kraume, Oliver Guez

German Film Critics' Prize 2015

Best actor: Burghart Klaußner

German Film Critics' Prize 2015

Best movie

Günter Rohrbach Preis 2015

Best leading actor: Burghart Klaußner

Hessischer Film- und Kinopreis 2015

Feature film

Kinofest Lünen 2015

"Perle": Barbara Schnitt

Direction: Volker Heise, diverse
Germany, 2014, 1440min.

DocumentaryMovieTV

German TV-Academy, 2014

Best Producer

German TV-Award (Deutscher Fernsehpreis) 2014

Direction: Jutta Doberstein
Germany, 2014

DocumentaryEventOnline

Cross-Media Forum Power to the Pixel 2011

Pixel Lab Prize (Germany)

Direction: Niewiera Elwira, Piotr Rosolwski
Germany, Poland, 2014, 76min.

DocumentaryMovieCinema

Doc Leipzig (Germany), 2014

Winner Golden Dove

Dokufest Prizren (Poland) 2014

Winner International Documentary Competition

Direction: Regina Schilling
Germany, 2014, 94min.

DocumentaryMovieCinema

Sguardi Altrove Film Festival (Italy), 2015

Youth Jury Award

Sguardi Altrove Film Festival (Italy), 2015,

SNGCI Special Award

Sguardi Altrove Film Festival, 2015, (Italy)

Le Donne Raccontano International Award

Direction: Anne Thoma
Germany, Switzerland, 2013, 52min.

DocumentaryMovieCinema

Berlin&Beyond FF, San Francisco (USA), 2014

Audience Award

Chicago IFF TV Award (USA), 2014

Gold Plaque Documentary Social/Political

Sichuan TV Festival (China), 2013

Nomination Special Jury Award International Gold Panda

Kinofest Lünen (Germany), 2014

Audience Award

Direction: Kai Wessel
Germany, France, 2013, 5x45, 4x32min.

FictionSeriesTV

Adolf Grimme Award (Germany) 2014

German TV-Award (Deutscher Fernsehpreis) 2013

Direction: Christian Schwochow
Germany, 2013, 102min.

FictionMovieCinema

Berlin&Beyond FF, San Francisco (USA), 2014

Audience Award: Best Dramatic Feature

German Film Award, 2014

Best Actress: Jördis Triebel

Montreal World FF (Canada), 2014

FIPRESCI PRIZE (Word Competition)

Arras Film Festival (France), 2013

Special Mention of the Critics Jury

Dea Film Fest (Albania), 2014

Best Film

Montreal World FF (Canada), 2014

Best Actress Jördis Triebel

Direction: Stefan Schwietert
Germany, Switzerland, Bulgaria, 2012, 92min.

DocumentaryMovieCinema

Der neue Heimatfilm (Austria), 2013

Honorable Mention

Der neue Heimatfilm (Austria), 2013

Audience Award

Direction: Markus Imhoof, Kerstin Hoppenhaus
Germany, Switzerland, Austria, 2012, 91min.

DocumentaryMovieCinema

German Film Award 2013

Best Documentary

Romy  2013 – Österreich

Bester Kinodokumentarfilm

Swiss Film Award, 2013

Best Documentary

Audience Award

Darßer Naturfilmfestival 2013

Austrian Film Awards, 2013

Best Sound Design

Bavarian Film Award (Germany), 2013

Best Documentary

Bester Schnitt Dokumentarfilm, Anne Fabini

Bester Schnitt, Anne Fabini

Nominierung Bild-Kunst Schnitt Preis 2013

City of Zurich Film Festival (Switzerland), 2013

Best Documentary

Filmambiente 2013, Brasilia

Best Documentary

Gewinner Des Internationalen Wettbewerbs

Nominierung Deutscher Filmpreis 2013

Grand Paradiso Film Festival, Val D´Aosta, Italien

Prize of the Nationalparc Gran Paradiso

International Film Festival Santa Barbara (USA), 2013

Best Documentary

Preis ‚Mensch & Natur’

Pariscience

Preis Der "Gilde Deutscher Filmkunsttheater“ 2013

Darßer Naturfilmfestival 2013

Prix Buffon 2013

Internat. Festival Des Wissenschaftlichen Dokumentarfilms Films Academia Film Olomouc (Cz)

Prix Walo 2012 – Schweiz

Best Movie

Romy  2013 – Österreich

Bester Produzent Kinodokumentarfilm

San Francisco Green Film Festival 2013

Best Feature Award

Solothurn Film Festival (Switzerland), 2013

Audience Award

Swiss Film Award, 2013

Best Music

UK Green Film Festival 2013

Audience Award

Direction: Corinna Belz
Germany, 2011, 95min.

DocumentaryMovieCinema

German Film Awards 2012

Best Documentary

Planete + Doc Film Festival Warsaw (Poland), 2012

Doc Art Award

Direction: Andres Veiel
Germany, 2011, 125min.

FictionMovieCinema

Berlinale International Film Festival (Germany), 2012

Afred-Bauer-Prize

German Film Award, 2012

Best Film - Bronce Prize

Hessian Film Award (Germany), 2012

Best Film

Pune International Festival (India), 2012

Best International Film Award

Direction: Luzia Schmid, Regina Schilling
Germany, 2011, 90min.

DocumentaryMovieTV

Adolf Grimme Award (Germany), 2012

Direction: Arnon Goldfinger
Germany, Israel, 2011, 97min.

DocumentaryMovieCinema

Bavarian Film Award (Germany), 2012

Best Documentary

Documentary Filmmakers Forum Award, 2011

Best Documentary

German Film and Media Institut, 2012

Distingiushed as Especially Valuable Documentary

Documentary Filmmakers Forum Award, 2011

Best Research

Documentary Filmmakers Forum Award, 2011

Best Director

The Israeli Film Academy Award, 2011

Best Documentary

The Jerusalem Film Festival Award for Documentary, 2011

Best Director

The Krakow Film Festival (Poland), 2012

Best Documentary

The Miniapolis International Film Festival (USA), 2012

Best Documentary

The New Zealand Documentary Edge, 2012

Honorable Mention

The Toronto Jewish Film Festival (Canada), 2012

David E. Stein Award FIPRESCI

The Toronto Jewish Film Festival (Canada), 2012

Best Documentary

The Tribeca Film Festival (USA) 2012

Best Editing Documentary

Traverse City Film Festival, Michigan (USA), 2012

Special Jury Prize

Direction: Thomas Wallner
Germany, Switzerland, France, Canada, 2011, 92min.

DocumentaryMovieCinema

Cinefest Sudbury (Canada), 2011

Best Documentary

Hot Docs, (Canada), 2011

Special Jury Prize

Direction: Johann Feindt, Tamara Trampe
Germany, 2010, 98min.

DocumentaryMovieCinema

Bild Kunst Schnittpreis + (Germany) 2010

Direction: Volker Heise, diverse
Germany, 2009, 1440min.

DocumentaryMovieTV

Bavarian Television Award 2010

German Television Award (Deutscher Fernsehpreis) 2010

Special Prize Category "Information"

Robert Geisendörfer Award 2010

Adolf Grimme Award (Germany), 2010

Nominated in the categories “Series” & “Special”

Direction: Eric Bergkraut
Germany, Switzerland, 2008, 1 x 83, 1 x 52, 1 x 45min.

DocumentaryMovieTV

One World Int. Human Rights Documentary Film Festival (Czech Republic), 2008

Direction: Dror Moreh
Germany, Israel, 2008, 1 x 90 , 1 x 52min.

DocumentaryMovieTV

International Documentary Filmfestival Munich (Germany), 2008

Warsaw International FilmFest (Poland), 2008

Direction: Stefan Schwietert
Germany, 2007, 91min.

DocumentaryMovieCinema

San Luis Documentary Film Festival (US), 2007

Best Documentary

Swiss Film Prize (Switzerland), 2008

Best Documentary

Visions du Réel Nyon (France), 2007

Special Prize

Berlinale International Film Festival (Germany), 2007

Readers Award, Section Forum

European Film Award (Europe), 2007

suggested for Best Documentary - Prix ARTE

International Festival Athen(Greece), 2007

Best Music Film Award

Prix Walo (Switzerland), 2008

nominated for Best Film

Direction: Ekaterina Eremenko
Germany, Great Britain, 2007, 90min.

DocumentaryMovieTV

Festival „Kinoteatr.doc“ (Russia), 2008

Special Prize for „The Document of the Epoch“

International Festival „Frescoes of the North“ (Russia), 2008

Special Prize

Russian National Award „Lavr“ (Russia), 2008

nominated for Best Art-Film

Direction: Karin Jurschick
Germany, France, 2005, 52min.

DocumentaryMovieTV

Adolf Grimme Award (Germany), 2006

nominated for the section information & culture

Direction: Tamara Trampe, Johann Feindt
Germany, France, 2005, 92min.

DocumentaryMovieCinema

3sat Award (Germany), 2005

Best German Speaking Documentary

Adolf Grimme Award (Germany), 2007

Documentary Award

Cinéma du Réel (France), 2005

Section International Competition and Library Award

Film+ (Germany), 2006

nominated for the Editing Award

Direction: Thomas Palzer
Germany, Russia , France, the Netherlands, Italy, 2003, 83min.

FictionMovieCinema

International Film Festival in Cannes (France), 2003

nominated for the Golden Palm

International Film Festival in Cannes (France), 2003

FIPRESSI Prize

Russian Guild of Film Critics (Russia), 2003

Best Art Direction

Direction: Johann Feindt
Germany, France, 2003, 59min.

DocumentaryMovieTV

Adolf Grimme Award (Germany), 2004

Documentary Award

Direction: Katja Esson
Germany, 2003, 80min.

DocumentaryMovieCinema

German Film Award (Germany), 2004

Oustanding Documentary

Prix Média (France), 2006

Best Documentary

Visions du Réel Nyon (France), 2004

Competition regrads neufs/Prix etat de vaud

Baden-Württembergischer Preis für Dokumentarfilme (Germany), 2004

Documentary Award

Germany, 2002, 4 x 45min.

DocumentarySeriesTV

Adolf Grimme Award (Germany), 2003

Documentary Award

German Television Award (Germany), 2003

nominated for Best Documentary

Direction: Andres Veiel
Germany, China, 2002, 78min.

FictionMovieCinema

Berlinale International Film Festival 2002

NETPAC Prize

Direction: Lio Hao
Germany, 2002, 52min.

DocumentaryMovieTV

Press Award of the German Lawyers (Germany), 2003

Direction: Andrea Weiss, Wieland Speck
Germany, 2001, 107min.

DocumentaryMovieCinema

European Film Award (Europe), 2001

Prix Arte for Best Documentary

German Film Award (Germany), 2002

Outstanding Documentary

Hessian Film Award (Germany), 2001

Documentary Film Prize

German Camera Award (Germany), 2002

nominated for German Camera Award

German Camera Award (Germany), 2002

Honorable Mention

German Camera Award (Germany), 2002

Award for Outstanding Editing

Direction: Arpad Bondy, Katrin Hentschel, Volker
Germany, Switzerland, 2000, 90min.

DocumentaryMovieCinema

Swiss Film Prize (Switzerland), 2001

nominated for Best Documentary

Direction: Christoph Rüter
Germany, France, Grobritannien, 2000, 84min.

DocumentaryMovieCinema

Seattle Lesbian &Gay Film Festival (US), 2001

Best Documentary

Direction: Aleksandr Sukurov
USA, 2000, 87min.

DocumentaryMovieCinema

Berlinale International Film Festival (Germany), 2000

International Film Critics – FIPRESCI Prize

Berlinale International Film Festival (Germany), 2000

Teddy Award for Best Documentary of Festival

Sundance Film Festival (US), 2000

Documentary Jury Award for Directing

Banff Television Festival (Canada), 2000

Special Jury Prize

Berlinale International Film Festival (Germany), 2000

Award for Best Film in the Panorama Section

GLAAD Media Awards (US), 2002

nominated for Outstanding Documentary

International Documentary Assosciation (US), 2000

nominated for Feature Documentary

Prize for Documentaries Independent Spirit Awards (US), 2001

nominated for Best Documentary

Sundance Film Festival (US), 2000

nominated for Grand Jury Prize for Documentarie

Turin Film Festival (Italy), 2000

Jury Prize

Turin Film Festival (Italy), 2000

Audience Award for best Documentary

Direction: Yüksel Yavuz
Germany, France, Italy, Great Britain , Canada, 1999, 103min.

FictionMovieCinema

International Film Festival in Cannes (France), 1999

Best Screenplay

Russian Guild of Film Critics (Russia), 1999

Best Cinematographer: Aleksei Fyodorov and Anatoli Rodionov

Russian Guild of Film Critics (Russia), 1999

Best Script for Yuri Arabov

European Film Awards (Europe), 1999

nominated for Best Film and Best Cinematographer for Aleksei Fyodorov

International Film Festival in Cannes (France), 1999

nominated for the Golden Palm

Russian Guild of Film Critics (Russia), 1999

Best Actor: Leonid Mozgovoy

Russian Guild of Film Critics (Russia), 1999

Best Actress: Yelena Rufanov

Direction: Aleksandr Sokurov
Germany, 1998, 84min.

FictionMovieCinema

Baden-Baden TV Film Festival(Germany), 1999

Special Award

Berlin & Beyond Filmfestival San Fransisco (US), 2000

First Feature Award

Max Ophüls Award (Germany), 1999

Audience Award

Filmfestival Internazionale del Cinema di Salerno (Italy), 2000

Best Feature Film

Max Ophüls Award (Germany), 1999

nominated for the Max Ophüls Award

Direction: Yüksel Yavuz
Germany, Russia, 1997, 72min.

FictionMovieCinema

Moscow International Film Festival (Russia), 1997

Andrei Tarkovsky Award

Moscow International Film Festival (Russia), 1997

Russian Film Critics Award

Moscow International Film Festival (Russia), 1997

Special Jury Prize

Berlin International Film Festival (Germany), 1997

Prize of the Ecumenical Jury

Berlinale International Film Festival (Germany), 1997

CICAE Jury Prize

Int. Film Festival of the Art ofCinematography (Poland), 1997

nominated for the Golden Frog for Aleksei Fyodorov

Moscow International Film Festival (Russia), 1997

nominated for the Golden St. George Award

Nika Award (Russia), 1998

nominated for Best Cinematographer and Best Sound

Direction: Aleksandr Sukurov
Germany, 1996, 87min.

DocumentaryMovieCinema

Artur Brauner Award (Germany), 1996

Artur Brauner Award

Bavarian Film Awards (Germany), 1997

Best Documentary

Chicago International Film Festival (US), 1996

Best Documentary - Arts/Humanities

Direction: Thomas Kufus
Germany, 1995, 52min.

DocumentaryMovieTV

International Documentary Filmfestival Munich(Germany), 1995

Fuji- Award for Outstanding Documentary

Turkish/German Filmfest Nürnberg(Germany), 1996

Award for Best Documentary

Direction: Andreas C Schmidt
Germany, 1994, 7 7min.

DocumentaryMovieCinema

Berlinale International Film Festival (Germany), 1993

Opening film, Section Forum

Germany, Russia, 1991, 90min.

DocumentaryMovieCinema

Valladolid International Film Festival (Spain)

Special Mention

Valladolid International Film Festival (Spain)

Best Documentary

Germany, 1989, 90min.

DocumentaryMovieCinema

Berlinale International Film Festival (Germany), 1990

Peace Film Award

Berlinale International Film Festival (Germany), 1991

Best Documentary